I kategorien HMS og arbeidsmiljø finner du kurs i hele landet innen helse, miljø og sikkerhet. Arbeidsmiljøet på arbeidsplassen er arbeidsgivers ansvar. HMS arbeidet på norske arbeidsplasser skal være løpende og inneholde system for internkontroll. Her finner du for eksempel HMS kurs for ledere, verneombudkurs, grunnkurs innen arbeidsmiljø og lignende. Vi gjør oppmerksom på at du finner en mer detaljert oversikt over HMS-kurs ved å følge linken. Ta kontakt med oss hvis du ikke finner kurset du leter etter så finner vi det for deg
Vi arrangerer kurs i arbeidsmiljø, ansvar og konsekvenser. Dette er et kurs om helse, miljø og sikkerhet. Kurset er obligatorisk for alle førere av trucker, kraner og masseforflyttingsmaskiner.
Arbeidsmiljøloven § 3-5 pålegger ledere å gjennomføre HMS-opplæring. Mange ser på dette som en formalitet – men hos oss får du mer enn bare kursbeviset. Vi gir deg praktisk kompetanse som gjør deg trygg i rollen og i stand til å ta bedre beslutninger i hverdagen.
Delta på vårt digitale HMS-kurs for ledere via videokonferanse. Lær lovverket, få praktiske verktøy og kompetanse som gjør deg trygg i rollen, samtidig som du oppfyller lovkravet og styrker arbeidsmiljøet – helt fra din egen arbeidsplass.
Et praktisk kurs som øker bevisstheten rundt holdninger, kommunikasjon og ansvar på arbeidsplassen. Deltakerne lærer hvordan egne valg og handlinger påvirker arbeidsmiljø, samarbeid, trivsel og yrkesstolthet.
Få en praktisk innføring i miljø og inneklima på arbeidsplassen. Lær hvordan valg av rengjøringsmetoder, kjemikalier og utstyr påvirker innemiljøet, og hvordan du kan bidra til et sunnere, tryggere og mer helsefremmende arbeidsmiljø.
Lær hvordan du kan gjennomføre miljøvennlig og bærekraftig renhold med riktige metoder, produkter og arbeidsrutiner. Kurset gir praktisk kunnskap som bidrar til redusert miljøbelastning, tryggere kjemikaliehåndtering og mer bærekraftig drift.
Lær hvordan støv påvirker helse, inneklima og arbeidsmiljø. Kurset gir praktisk kunnskap om støvforebygging, renholdsrutiner og tiltak som reduserer risikoen for astma, allergi, sykefravær og dårlig luftkvalitet på arbeidsplassen.
Bli et verneombud som gjør en forskjell! På 2 dager lærer du praktiske verktøy, lover og case-øvelser som gjør deg trygg, proaktiv og klar til å skape et sikrere og mer trivelig arbeidsmiljø fra dag én.
Ta verneombudskurset digitalt og bli klar til å gjøre en forskjell! Få praktisk kunnskap, case-trening og innsikt i lover og forebygging, og styrk sikkerhet og trivsel på arbeidsplassen uten å forlate kontoret.
Bli et verneombud som virkelig gjør en forskjell! Dette 40-timers kurset kombinerer lovpålagt opplæring med praktiske øvelser, risikovurdering og verktøy for et tryggere og mer trivelig arbeidsmiljø fra dag én.
Bli et engasjert verneombud med vårt digitale 40-timers kurs! Lær lover, risikovurdering, arbeidsmiljø og ISO 45003-prinsipper gjennom praktiske øvelser – alt online, fleksibelt og direkte relevant for din arbeidshverdag.
Vi tilbyr Webinar – Ergonomi for deg i bygg og anleggsbransjen. Muskel- og skjelettplager er den største enkeltårsaken til sykefravær i arbeidslivet.
Vi tilbyr Webinar – Ergonomi for frisører. Muskel- og skjelettplager er den største enkeltårsaken til sykefravær i arbeidslivet.
Vi tilbyr Webinar – ergonomi for renholdere. Muskel- og skjelettplager er den største enkeltårsaken til sykefravær i arbeidslivet. Kunnskap om hvordan vi organiserer og tilrettelegger arbeidsdagen vår er medvirkende til å forebygge plager og sykefravær.
Vi tilbyr Webinar – ergonomi på hjemmekontor. Muskel- og skjelettplager er den største enkeltårsaken til sykefravær i arbeidslivet. Kunnskap om hvordan vi organiserer og tilrettelegger arbeidsdagen vår er medvirkende til å forebygge plager og sykefravær.
Vi tilbyr Webinar – ergonomi på kontorarbeidsplassen. Muskel- og skjelettplager er den største enkeltårsaken til sykefravær i arbeidslivet. Kunnskap om hvordan vi organiserer og tilrettelegger arbeidsdagen vår er medvirkende til å forebygge plager og sykefravær.
Vi tilbyr kurs i arbeid i arbeidsmiljøutvalg - AMU - online. Kurset gir grunnlag for å bli en aktiv og løsningsorientert deltaker i AMU. Du får kunnskap om og innsikt i AMUs ulike roller og oppgaver, blant annet når AMU er rådgivende og når det kan fatte vedtak.
Velkomen til Arbeidsmiljøkongressen 2026 i Grieghallen i Bergen. Arbeidsmiljøkongressen i Bergen er en av Norges viktigste møteplasser for alle som er opptatt av arbeidsliv og arbeidsmiljø, med lange tradisjoner som faglig arena.
Arbeidsmiljøsenteret arrangerer HMS-rådgiverskolen. Dette er en tilleggsopplæring innen HMS. Etter fullført opplæring vil deltakeren ha tilstrekkelige kunnskaper innen HMS til å kunne fungere som rådgiver, sakkyndig og koordinator.
Vi tilbyr HMS-opplæring for arbeidsgiver. Målsettingen er at deltakerne skal oppnå en god forståelse for sitt ansvar som arbeidsgivere. Fokus på arbeidsmiljø kan gi gevinst i forhold til sykefravær, trivsel etc.
Managers are responsible for ensuring that the company they manage at all times fulfills requirements from Norwegian government and local authorities. Also, The HSE management system is monitored regularly by an internally organized HSE organization with elected HSE representatives
The course provides the participants with a general understanding of how Norwegian Health and Safety regulations are expected to be implemented in all work environments.
Managers are responsible for ensuring that the company they manage at all times fulfills requirements from Norwegian government and local authorities. Also, The HSE management system is monitored regularly by an internally organized HSE organization with elected HSE representatives.
Målet med nettverksgruppene er å lære av hverandres erfaringer for å bli tryggere i rollen som hovedverneombud. Samlingene bruker gruppens egne ressurser, noen ganger med innspill fra eksterne bidragsytere, og alltid med kyndig veiledning fra en av Arbeidsmiljøsenterets konsulenter.
Det er mange yrkesgrupper som utsettes for utagerende atferd i løpet av arbeidshverdagen fra bruker, klienter, pårørende eller miljøet rundt. Det betyr ikke at vi skal akseptere vold og/eller trusler om vold, men ha kunnskap og ferdigheter til å håndtere disse situasjonene slik at man blir tryggere.
Vi tilbyr HMS-kurs for verneombud og medlemmer av AMU. Klasseromsundervisning med forelesning, diskusjoner og oppgaver.
Vi tilbyr kurs i grunnleggende HMS i bygg og anlegg som onlinekurs. Bygg HMS-kompetanse for tryggere byggeplass. Målsettingen med kurset er å gi deg grunnleggende kunnskap om helse, miljø og sikkerhet (HMS) i bygg og anlegg.
Vi tilbyr kurs i grunnleggende HMS i landbruket som onlinekurs. Trygg arbeidsdag på gården med god HMS-kunnskap. Målsettingen med kurset er at deltakerne skal få praktisk forståelse av risikobildet i moderne landbruk og lære hvordan systematisk HMS bygges opp og brukes i hverdagen.
Vi tilbyr onlinekurs om grunnleggende HMS og HOP-prinsipper i bygg og anlegg. Målsettingen er at deltakerne skal få grunnleggende og helhetlig forståelse av HMS og HOP-prinsipper i bygg og anlegg. De skal lære hvordan sikkerhet skapes gjennom samspill mellom mennesker, teknologi og organisasjon.
Vi tilbyr onlinekurs om ISO 45001 Foundation på engelsk. Forstå HMS-ledelse og ISO 45001-prinsippene. Målsettingen med kurset er at deltakerne skal tilegne seg grunnleggende kjennskap til HMS-konsepter, definisjoner og tilnærminger innen arbeidsmiljø.
Vi tilbyr onlinekurs om ISO 45001 Lead Auditor på engelsk. Revider HMS-systemer med presisjon. Målsettingen med kurset er at deltakeren skal oppnå grundig forståelse av prinsippene og konseptene for et HMS-styringssystem (OH&S MS) under ISO 45001.
Vi tilbyr onlinekurs om ISO 45001 Lead Implementer på engelsk. Implementer HMS-ledelse som gir resultater. Kurset gir grundig og praktisk forståelse av prinsippene, kravene og struktur i ISO 45001, samt beste praksis og metodikk for å implementere, drifte og vedlikeholde et HMS-styringssystem.
Vi tilbyr onlinekurs om medarbeiderskap. Bygg engasjement og ansvar i egen rolle. Målet med kurset er å utvikle deltakernes forståelse av hva godt medarbeiderskap innebærer, og hvordan hver enkelt kan påvirke arbeidsmiljøet positivt.
Vi tilbyr onlinekurs om psykososialt arbeidsmiljø i praksis. Kurset gir deltakerne en praktisk og helhetlig forståelse av hva det psykososiale arbeidsmiljøet omfatter, hvilke faktorer som påvirker trivsel, helse og sikkerhet, og hvordan risikofaktorer kan identifiseres, kartlegges og følges opp.
Vi tilbyr HMS-kurs, innføring i Akan. Hjelp din bedrift med håndtering og forebygging av avhengighetsproblematikk og rus som leder. Håndtering av spill- og rusmisbruk i din bedrift blir behandlet i form av rammevilkår. Vi ser både på forankring og utarbeidelse av disse i kurset.
Vi tilbyr HMS grunnkurs (pliktig for VO og AMU). Kurset gir kunnskap om grunnprinsippene i det systematiske helse, miljø og sikkerhetsarbeidet. Kurset er i samarbeid med utvikling.org.
Vi tilbyr obligatorisk HMS-kurs for ledere (pliktig for ledere, alle nivå). Kurset fokuserer på lederens ansvar og muligheter knyttet til HMS. Kurset er utviklet i samarbeid med Utvikling.org samarbeider med IOSH i UK (Institute for Occupational Safety and Health).
Vi tilbyr HMS-kurs for ledere, e-læring (pliktig for ledere, alle nivå). HMS-arbeid er viktig for at bedrifter og arbeidstakere skal kunne ivareta et godt arbeidsmiljø, samt sikre kontinuerlig forbedring. Våre kurs dekker lovens krav til opplæring av verneombud, medlemmer av AMU og ledere.
Vi tilbyr nettbasert HMS-kurs for ledere (pliktig for ledere, alle nivå). HMS-arbeid er viktig for at bedrifter og arbeidstakere skal kunne ivareta et godt arbeidsmiljø, samt sikre kontinuerlig forbedring. Våre kurs dekker lovens krav til opplæring av verneombud, medlemmer av AMU og ledere.
Vi tilbyr spillbasert e-læring/digitalt HMS-kurs for ledere (pliktig for ledere, alle nivå). HMS-arbeid er viktig for at bedrifter og arbeidstakere skal kunne ivareta et godt arbeidsmiljø, samt sikre kontinuerlig forbedring. Kurset dekker lovens krav til HMS-opplæring for ledere.
Regjeringen styrker integreringsarbeidet gjennom flere tiltak - hvilken tiltak? Hva skal til at flere flyktninger skal få jobb i kommunen? Og hvilke metoder og virkemidler har vi for at innvandrerkvinner skal å et fotfeste i arbeidslivet.
Målgruppe Avdelingsledere, enhetsledere, teamledere, HR og personal og driftsanvarlige
Er skolen forberedt på alvorlige hendelser som vold, trusler og kriser? Hva har vi på plass av det som kreves av beredskapsmessige hensyn? Konferansen vil gi råd og veiledning for hva lovverket og myndighetene krever av skolen og hvordan man jobber forebyggende i praksis.
Kraftig økning i bekymringsfullt skolefravær - det kan vi gjøre noe med. Skolene etterlyser mer kunnskap om tilretttelegging for elever med nevroutviklingsforstyrrelser som Adhd, autisme og utfordrende adferd i skolen.
Regjeringen styrker integreringsarbeidet gjennom flere tiltak - hvilken tiltak? hvilken barriere og løsninger finnes for at flyktninger skal få jobb i kommunen?
Vi har invitert statssekretær i arbeids- og inkluderingsdepartementet: Edvin Søvik til å åpne konferansen. Vi har utfordret statssekretæren til å presentere regjeringens satsing innen arbeidsinkludering og spesielt innen tiltaket arbeidsforberedende trening. Fra 2026 gjorde regjeringen endringer i t