Velkommen til gjestebud i Melsomvik! Vi lar oss forføre disse dagene gjennom Karen Blixens fortelling: Babettes Gjestebud. Vi forsøker å gjenskape menyen og stemningen fra dette fortryllende gourmetmåltidet som i historien fant sted i Berlevåg i 1870-årene.
Et kurs for deg med tilstrekkelige franskkunnskaper! Vi inviterer nok en gang til sosiale og forhåpentlig lærerike dager for deg som er glad i og nysgjerrig på fransk kultur og samfunn.
Musikk, kunst og den kreative hjernen. Nå er riktignok kursene til Wolfgang Plagge og Are Brean aldri helt like, de er fulle av improvisasjon og kreativitet. Og nettopp dette er tema for kurset: Kreativitet i alle former! For hva er egentlig kreativitet? Medfødt eller tillært?
Den maleriske og sensuelle barokkstilen. Barokken (ca. 1600-1850) var pavene og kongenes epoke. «Barokk» betyr opprinnelig ujevn perle. Barokkstilen er både malerisk, dynamisk og sensuell.
Dypdykk i kjente, men kompliserte kunstverker og tematikk: I løpet av tre dager skal vi gjøre dypdykk i kjente, men kompliserte kunsthistoriske temaer: Kunstverk av Rafael, P.P. Rubens, Håkon Bleken og Edvard Manet blir gjenstand for våre skarpe betrakterblikk.
Renessanskunsten i Italia og landene nord for Alpene Renessanse betyr «gjenfødsel» og refererer seg til antikkens humanistiske idealer. Med Italia som katalysator skapes kunst og kultur med mennesket i sentrum.
Det gjenforente Tyskland omtales med rette som «Europas viktigste land». Med mer enn 80 millioner innbyggere og den største økonomien i Europa, er Tyskland selve «motoren» i EU-samarbeidet og Norges viktigste samarbeidsland.
Vårt kunstnerforedrag gir innsikt i spennende kunstnere og forfattere som Erik Bye, Gertrude Stein, Cora Sandel og mange andre. Foredraget varer i 45 minutter og gir deg en unik innsikt i livene og kunsten til disse fascinerende menneskene.
Vi tilbyr undervisning og foredrag om eldre og demente i skjønnlitteraturen. Dette foredraget tar for seg skjønnlitteratur som skriver om eldre og demenssykdom, og utforsker om det er mulig å forstå andre gjennom litteratur.
Vi tilbyr undervisning og foredrag om psykisk helse i skjønnlitteraturen. Kan skjønnlitteraturen supplere innsikt til faglitteratur når det gjelder forståelse av menneskesinnet? Ja, det tror jeg.
Dette er kurs for deg som ønsker en løsere, fri og ikke minst sosial malekveld. Ingrid kjøper inn litt rødvin og småsnacks så skal vi male og kose oss. Denne kvelden skal vi sette eget personlig preg på et av Edgar Degas´ sine pastell tegninger/malerier.
Sommerakademiet planlegger tur til Færøyene i september. Mer info om turen kommer. Ta kontakt for mer informasjon.
Vi tilbyr en spennende tur til Orknøyene med historie, kunst og kultur. Sommerakademiet feirer 25 år i år. I den forbindelse har du muligheten til å bli med på tur med Karin Flatøy Svarstad i Vesterled, hun er leder av Sommerakademiet og har reist i Vesterled i mer enn 20 år.
Vi tilbyr språkkurs om italiensk kunsthistorie - La Basilica di San Pietro in Roma. Gjør som over 6.000 andre gjennom de siste 30 årene, og meld deg på et av våre italienskkurs! Hos oss finner du medstudenter i alle aldre og med de forskjelligste grunner til å lære italiensk.
Vi tilbyr språkkurs om italiensk kunsthistorie - Regioni d´Italia: la Sicilia. Gjør som over 6.000 andre gjennom de siste 30 årene, og meld deg på et av våre italienskkurs! Hos oss finner du medstudenter i alle aldre og med de forskjelligste grunner til å lære italiensk.