Høns i hagen – Hønsehold & fjærkre på Karin & Lizas Småbruk



Kursarrangør: Karin & Lizas Småbruk
Sted: Finnerud gård - Karin & Lizas Småbruk
          Oppland, Jevnaker
Kursadresse: Prestensrudveien 30, 3520 Jevnaker (kart)
Type:Åpent kurs / gruppeundervisning
Undervisningstid: kl 09:30 - 16:00
Varighet: 1 dag
Pris: 2.490

Drømmer du om egne høner i hagen – eller vil du lære mer om fjærkrehold? Når man begynner med høner, ender, kalkuner, vaktler eller andre fjærkre, dukker det raskt opp mange spørsmål – og etter hvert enda flere.

Dette kurset gir deg kunnskapen du trenger for å komme trygt i gang, lykkes som nybegynner, eller utvikle deg videre som fjærkreholder.

Vi deler erfaringer fra mange års fjærkrehold her på Karin & Lizas Småbruk, der dyrene får leve etter sine naturlige instinkter. Kursholder Karin har rett og slett hønsedilla, og forteller om hønsehold slik man gjorde i gamle dager med god dyrevelferd.

Du lærer både praktiske løsninger og hvordan du kan forstå fuglenes adferd, behov og trivsel. Vi snakker om fôring, utearealer, ulike raser, rovdyrbeskyttelse, klekking & kyllinger – og hvordan du kommer i gang på en trygg og enkel måte. Det blir også god tid til å stille spørsmål, dele erfaringer og lære av hverandre.

DAGENS PROGRAM

Kl. 09:30 – VELKOMMEN

Vi starter dagen med kaffe og hjemmelaget kake, og en kort introduksjon til fjærkrehold.

Kl. 10:00 – FUGLENES NATURLIGE ADFERS OG BEHOV
Vi dykker inn i fjærkreverdenen og ser nærmere på høners og andre fuglers naturlige instinkter og levevis. Vi snakker om hønsehus og utegårder, ulike raser og deres behov – samt forskjeller mellom høns, kalkuner, gjess, ender og vaktler. Det deler om fôring, sykdommer, hanekamp, regelverk og mer. Dette er en interaktiv og lærerik del hvor vi deler erfaringer.

Kl. 12:00 – LUNSJ
Vi nyter en lunsj laget med hjemmelagde og hjemmeproduserte råvarer. Etterpå tar vi en tur rundt på småbruket og ser hvordan vi holder dyrene og dyrker mat.

Kl. 13:00 – HVORDAN VI GJØR DET I PRAKSIS
Vi besøker hønsehuset og ser hvordan høner, ender og andre dyr lever sammen. Vi viser hvordan vi løser vinterens utfordringer og beskytter dyrene mot rovdyr som hauk, hund og rev.

Kl. 14:00 – FLOKKFORNYELSE
Alle som holder fjærkre møter før eller siden behov for å fornye flokken, håndtere overskuddshaner, eller la syke dyr slippe. Vi diskuterer humane metoder for avliving – og hvordan kjøttet kan brukes, hvis ønskelig. Deretter snakker vi om naturlig ruging og flokkutvidelse, bruk av rugemaskin, kyllinger, hvordan man unngår innavl og forskjellen på rasehøns og blandingshøner.

Kl. 16:00 – AVSLUTNING
Dagen avsluttes med utdeling av et kurshefte fylt med nyttig kunnskap: alt fra hønseraser og atferd til stell, hus, fôr, sykdomsforebygging og mye mer.

Passer kurset for meg?
Dette kurset passer både for deg som vurderer å starte med høner eller annet fjærkre, og for deg som allerede har fugler, men ønsker å lære mer. Innholdet tilpasses deltakerne, og alle er velkomne – enten du er nybegynner, småbruker eller entusiast.

Antall: Maks 14 deltakere