Håndtering av varslingssaker og andre uønskede hendelser



Kursarrangør: JUC
Sted: JUC
          Oslo, Sentrum
Kursadresse: Rosenkrantz’ gate 22, 0160 Oslo (kart)
Type:Åpent kurs / gruppeundervisning
Studie / yrkesutdanning
Undervisningstid: kl 09:30 - 16:30
Varighet: 1 dag
Pris: 7.995
Neste kurs: 08.12.2025 | Vis alle kursdatoer

Vi tilbyr kurs om håndtering av varslingssaker og andre uønskede hendelser - complianceutdanning modul 5. Compliance og risikostyring er allerede en viktig funksjon i mange virksomheter i dag grunnet stadig økende lovkrav og forventninger.

Innhold:
Spesielt i regulerte og risikoutsatte bransjer utgjør funksjonen i større grad en sentral del av organisasjonen. Som en disiplin er compliance og risikostyring et felt i vekst. Compliance er et fagområde som best læres gjennom praktisk erfaring. Derfor ledes dette nettverket av erfarne eksperter med omfattende operativ bakgrunn fra ulike virksomheter i risikoutsatte bransjer - eksperter som selv har navigert gjennom krevende utfordringer og komplekse situasjoner.

Kursleder Nicolai Skridshol har omfattende erfaring fra store granskings- og complianceoppdrag i Norge og internasjonalt, ofte under svært krevende omstendigheter. Sammen med Sigri Kornelia Sagberg og øvrige dyktige bidragsytere vil du få en verdifull innsikt i hvordan teori og praksis kan og bør kombineres for å møte dagens compliance-utfordringer.

Sertifisering:
Dette kurset er en del av en sertifiseringsprosess, hvor deltakelse i alle modulene er nødvendig for å oppnå sertifiseringen.

Disse modulene er:
• Modul 1: Lovgivning og rammene
• Modul 2: Compliance-rollen og selskapskultur - hvordan få ansatte og tredjepersoner til å ta gode beslutninger
• Modul 3: Compliance-programmet og risikostyring
• Modul 4: Integrity Due Diligence og håndtering av risiko
• Modul 5: Håndtering av varslingssaker og andre uønskede hendelser

Gjennom sertifiseringen vil man få innsikt i eksisterende og kommende lovkrav og forventninger som antikorrupsjon, bedrageri, anti-hvitvasking, sanksjoner og eksportkontroll etc. Hovedfokuset vil likevel være på hvordan man etablerer, gjennomfører og utøver effektiv compliance- og forretningsetikk i praksis i en virksomhet.

Vi bruker konkrete saker fra virkeligheten som grunnlag for diskusjon. Formålet med kurset er at du skal få motivasjon, inspirasjon og stå enda bedre rustet til å utøve din rolle som compliance-ansvarlig i din bedrift. Dersom det er ønskelig med faglig fordypning på et spesifikt område, er det nå mulig å delta på enkeltstående moduler.

Modul 5 tar for seg følgende emner:
• Relevante regler og retningslinjer for håndtering av varslingssaker
• Ulike type varslingssaker
• Interne og eksterne undersøkelser / granskinger, eksempelvis:
• Kompetanse
• Sammensetning
• En eller flere personer som undersøker
• Gjennomføring; eksempelvis:
• Forundersøkelse
• Undersøkelse / gransking
• Intervju
• Dokumenter

• Regnskap
• Gjennomgang av eposter til ansatte
• Sikring av elektronisk informasjon
• Innsyn i granskingsrapport m.m.
• Krisehåndtering
• Myndighetskontakt i Norge og utenlands
• Håndtering
• Selvrapportering
• Involvering
• Workshop og dilemmadiskusjon
• Oppsummering og avslutning

Kursholdere:
• Nicolai Skridshol, advokat og partner i SANDS Advokatfirma DA
• Sigri Kornelia Sagberg, advokat i SANDS Advokatfirma DA

Målgruppe for kurset:
Utdanningen er målrettet mot praktikere (jurister og ikke-jurister) innenfor offentlig og privat sektor, og passer også for advokater som søker en bedre forståelse for compliance som fagområde.

Kursmateriell:
Du får adgang til kurspresentasjonen og annet relevant materiale gjennom JUCs online materialeportal