CSO (Company security officer) - e-læring



Sted: Nettkurs / Nettstudie
Hele landet
Type:Nettkurs og nettstudie
Studie / yrkesutdanning
Undervisningstid: Ta kontakt for informasjon
Pris: 6.300

Vi tilbyr kurs i CSO (Company security officer) som e-læring. Etter kurset skal deltaker kunne dokumentere kjennskap til CSO sine plikter etter ISPS-koden del A avsnitt 11, gjennomføring og dokumentasjon av SSA og SSP, sikringsutstyr og SSAS, sikkerhetsnivåer (MARSEC 1-3).

Innhold:
Declaration of Security (DoS), beredskap og øvelser, sikkerhetsadministrasjon, samordning med PFSO og myndigheter, samt cyber-risikohåndtering i maritim sektor. Kurset gir deltakeren den kunnskapen, ferdighetene og forståelsen som kreves for å ivareta rollen som Company Security Officer (CSO) - rederiets sikringsansvarlige med overordnet ansvar for skipets sikkerhetsvurdering (SSA), skipets sikkerhetsplan (SSP), kontakt med myndigheter og RSO, koordinering med SSO og PFSO, samt cyber-sikkerhet i flåten.

Dette er dokumentert opplæring basert på gjeldende internasjonalt og nasjonalt regelverk og IMO Model Course 3.20 (2025-utgaven). Kurset er ikke et sertifiseringskurs godkjent av Sjøfartsdirektoratet, men gir deltaker dokumentasjon på gjennomført opplæring som rederiet kan legge til grunn ved utpeking av CSO etter ISPS-kodens krav.

Kurset er basert på:
• IMO Model Course 3.20 (2025) - Company Security Officer
• ISPS-koden del A og del B (særlig avsnitt 2, 5, 6, 8, 9, 11 og 13)
• SOLAS-konvensjonen kapittel XI-1 og XI-2
• IMO Resolution MSC.428(98) og IMO MSC-FAL.1/Circ.3/Rev.2 - maritim cyber-risikostyring
• ISM-koden - for integrering av cyber-risiko i selskapets SMS
• Sikkerhetsforskriften (FOR-2004-06-22-972)
• Kvalifikasjonsforskriften § 31 (FOR-2011-12-22-1523)
• STCW-konvensjonen regel VI/5 og STCW-koden avsnitt A-VI/5 / tabell A-VI/5 (rammeverk for opplæringens innhold)

Varighet:
• 11 timer e-læring (10 moduler inkludert cyber-sikkerhet og avsluttende prøve)

Målgruppe for kurset:
Alle som ønsker kurs i CSO (Company security officer) som e-læring

Forkunnskaper:
• Deltaker bør være utpekt av rederiet til å ivareta CSO-funksjonen, og ha kjennskap til skipsoperasjoner, rederivirksomhet og ISPS-regelverket. CSO er en landbasert funksjon - det stilles ikke krav til fartstid.