Vi tilbyr nettkurs om avvikling av aksjeselskap. I dette kurset lærer du å avvikle og slette et aksjeselskap. Du lærer om bl.a. avviklingsregnskap, skattemelding og årsregnskap, uttaks- og justeringsregler.
Innhold:
Dette kurset gir deg god innsikt og kunnskap i prosessen rundt avvikling av et aksjeselskap, i tråd med aksjelovens regler. Vi ser nærmere på skatterettslige, avgiftsmessige og regnskapsmessige utfordringer som kan dukke opp underveis i en slik prosess. Ved hjelp av et praktisk eksempel vil du bli guidet gjennom utfyllingen av nødvendige selskapsrettslige dokumenter, skattemelding og avviklingsregnskap. Etter gjennomført kurs vil du sitte igjen med praktisk og faglig kunnskap på temaet.
Agenda:
• Avviklingsprosessen
• Styrets og aksjeeiernes ansvar
• Uttaksbeskatning og uttaksmerverdiavgift
• Justeringsregler ved avvikling
• Skattemelding med forhåndsfastsetting
• Avviklingsregnskap
• Årsregnskap og oppbevaringsplikt
• Aksjonærregisteroppgaven
Kvalitetssikring:
• Kurset ble sist gjennomgått av våre fageksperter 09.04.2025
Kursholder: Brynhild Bakken Kvernmo
Brynhild Bakken Kvernmo er statsautorisert revisor og statsautorisert regnskapsfører, og har regnskap og selskapsrett som spesialområde. Hun har lang erfaring både innen revisjons- og regnskapsforetak, og som rådgiver i Sticos. Brynhild har erfaring fra ledende stillinger innen både revisjon og regnskap. Brynhild har vært sentral i faglig utvikling av flere nye produkter i Sticos, og hun har god innovasjonserfaring.
Nettkurs:
Nettkursene er interaktive kurs med en variasjon av tekst, video og spørsmål underveis. Dette gjør kurset engasjerende og gir deg god læringseffekt. Kurset kan gjennomføres på både PC, nettbrett og mobil. Kursbevis lagres automatisk i kursplattformen.
Etterutdanning:
Regnskapsfører:
• Skatte- og avgiftsrett 1 time
• Foretaksrett 2.5 timer
Revisor:
• Foretaksrett 2.5 timer
• Skatte- og avgiftsrett 1 time
Advokat:
• Juridiske timer 3 timer
Målgruppe for kurset:
Alle som ønsker nettkurs om avvikling av aksjeselskap