Vi tilbyr 40 timers HMS-kurs. Arbeidsmiljøloven krever at arbeidsgiver sørger for at verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalg (AMU) gjennomgår og kan dokumentere HMS-opplæring. Kurset er beregnet på virksomheter og bransjer hvor det kreves opplæringstid på 40 timer.
Innhold:
Det gis grundig innføring i de viktigste temaene innen HMS-arbeid, slik at man etter endt kurs kan delta aktivt og bidra på en god måte i HMS-arbeidet. Hvilke plikter og oppgaver har verneombud eller medlemmer av bedriftens arbeidsmiljøutvalg? Hvilke plikter, oppgaver og ansvar har man som arbeidsgiver og leder, eller som arbeidstaker i virksomheten?
Vårt 40-timers HMS-kurs (verneombudskurs / AMU-kurs) gir en grundig innføring i helse-, miljø- og sikkerhetsarbeid gjennom å bygge opp deltakernes kunnskap, men tar også sikte på å skape forståelse for de ulike rollene i HMS-arbeidet, hva som forventes, og hvordan man jobber systematisk med HMS i praksis.
Kurset oppfyller Arbeidsmiljølovens krav til opplæring av verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalget (AMU). Det oppfyller også kravene til opplæring for arbeidsgivere. Opplæring står sentralt i alt HMS-arbeid. Dette kurset kan hjelpe din bedrift å løfte kompetansen og etterleve regelverket. Kurset belyser hvordan HMS-arbeid kan utføres gjennom dialog og medvirkning. Tilnærmingen gjenspeiles også i kurset, hvor dialog, refleksjon og gruppearbeid står sentralt.
Agenda:
• Arbeidsmiljøloven (AML)
• HMS-forskriften
• Verneombudets oppgaver og plikter
• Enkel gjennomgang av utførelse av arbeid og risikovurdering
• Arbeidsmiljøutvalget (AMU)
• Målrettet HMS-arbeid
• Fysisk og kjemisk arbeidsmiljø
• Psykososialt arbeidsmiljø
• Vernerunder, kartlegging og oppfølging
• Ulykker og ulykkesforebyggende arbeid
• Internkontroll
• Gruppeoppgaver / case-løsning
Praktisk info:
Kurset holdes over fire dager fra kl 09:00 - 16:00 den første dagen og fra kl 08:00 - 16:00 de påfølgende dagene. I etterkant av kurset legges det opp til selvstudium og til at man bruker den kunnskapen man har fått, i egen bedrift ved hjelp av oppsummeringsoppgaver og en praktisk oppgave. Til sammen utgjør disse delene vårt 40 timers HMS-kurs.
Målgruppe for kurset:
Kurset passer for:
• Verneombud og hovedverneombud
• Medlemmer av arbeidsmiljøutvalget (AMU)
• Arbeidsgivere og andre ledere
• Ansatte innen HR/personal og HMS
• Tillitsvalgte som ønsker å øke HMS-kompetansen
Eksamen / sertifisering:
Etter gjennomført kurs vil deltakerne motta kursbevis som dokumenterer gjennomført opplæring
Bedriftsinterne kurs:
40-timerskurset kan også leveres som bedriftsinternt kurs. Ta kontakt for tilbud og informasjon.