Tur til Shetland - kultur og strikketur - utreise fra Bergen



Sted: Shetland - Oppmøte Flesland på flyplass
          Utlandet, Skottland
Type:Åpent kurs / gruppeundervisning
Studie / yrkesutdanning
Undervisningstid: Ta kontakt for informasjon
Varighet: 8 dager
Pris: Ta kontakt

Sommerakademiet inviterer til spennende opplevelser i Vesterled, til Shetland. Et besøk vest i havet til et samfunn vi har mye til felles med. Øyriket Shetland er en perle som ligger omkranset av hav på alle kanter, Nordsjøen på den ene siden og Nord-Atlanteren på den andre.

Innhold:
Det er ikke langt fra Vestlandet til Shetland, noen kaller øyene i vest for det virkelige Vestland. Flere har rodd fra Vestlandet til Shetland. Det er 26 år siden Sommerakademiets arrangerte første turen til Shetland, og siden har det vært årlige turer til øyene i Vest, på besøk og til et møte med Shetlandsvenner for strikkeglade damer fra inn og utland.

Karin Flatøy Svarstad er leder av Sommerakademiet, hun er turleder på turen og er den som planlegger programmet for turene. Hun har reist i Vesterled i over 28 år. Hun har hatt mye undervisning der og har et stort nettverk og kjenner samfunna i Nord Atlanteren svært godt. Shetland består av 100 øyer, mengder av sauer og ca. 23.000 hyggelige shetlendere. Shetland var en gang en del av Norge, og ligger ikke mer enn ca. 350 km vest av Bergen.

Tilbakemeldinger fra deltakere på turene er at dette samfunnet må oppleves, det lar seg vanskelig formidle, man må se alt med egne øyner, kjenne havluften og lukten av brent torv. Landskapet på Shetland er spesielt, hovedinntrykket er de rolige og harmoniske linjene. Det er rene terapien å oppholde seg her. Som en dame sa, dette er et «yoga landskap». Rolig og avslappet atmosfære gjør at en føler seg hjemme på øyene. Fargene og lyset er fascinerende, lyng og gras dominerer.

Trær finnes omtrent ikke. Shetland er et spennende sted å besøke for flere enn de som har interesse for ull og strikking. Det å få se det spesielle landskapet som er formet av mennesker og sauenes beiting gjennom generasjoner gir ro i sjelen. Det å stifte bekjentskap med de som bor her og ikke minst få innsikt i de nære historiske forbindelsene til Norge er en berikelse, og noe de fleste ønsker å lære mer om.

Det gir en spesiell følelse å komme til landet der vikingene har satt så mange spor etter seg, og som fortsatt lever i dag gjennom språk og stedsnavn. Vi blir godt mottatt på Shetland, vi har mye felles historie og shetlenderne er gjestfrie og hyggelige og setter stor pris på besøk fra Norge. Vi kommer bak turistfasaden og får oppleve lokalsamfunnet og folket på nært hold.

Vi treffer mange ”Strikkedamer,” på vår rundreise på Shetland. Vi får se hva og hvordan de strikker. Vi får prøve å spinne om det er ønskelig. Vi får se mange flotte strikkeprodukter som de stiller ut for oss i en flott og variert utstilling. Det blir sosial prat med kaffe/te og kaker etter utveksling av strikke- teknikker og gode tips, virkelig en opplevelse for alle.

Strikkedamene på Shetland er alltid spente på hva vi har med av strikkeprodukter fra Norge. Vi viser frem det vi har av strikkeprodukter til inspirasjon og glede for damene på Shetland. Vi har mye felles historie med Shetland, helt tilbake til vikingtiden og ikke minst fra krigens dager. Vi besøker flere museum og historiske steder, her får vi et godt innblikk i vår felles historie.

Vi besøker Shetland and Archive museum, her kan en oppleve Shetland i alle års epoker. I Scalloway museum får vi god innsikt i forholdene på Shetland under krigen. Vi besøker øyen Whalsay, en øy med ca. 1.000 innbyggere. Her får vi høre historien til dette aktive øysamfunnet. Vi bruker en hel dag til å besøke og se oss rundt på øyen og bli kjent med folket. Vi treffer strikkedamer og ser hva de jobber med.

Turen på 8 dager til Shetland inkluderer:
• Fly fra og Bergen direkte til Shetland tur / retur
• Buss fra flyplassen til Lerwick tur / retur
• Busstur og omvisning på Mainland og øyene Burra, Trondra
• Besøk på Ullmottaket med omvisning og demonstrasjon
• Sosialt møte med strikke- og handverks glade mennesker
• Besøk hos sauebonde og garnprodusent
• Heldagstur til øysamfunnet Whalsay. Ferge og buss billetter til Whalsay
• Inngang til ulike attraksjoner, museer og historiske steder
• Besøk til Scalloway museum, Shetland museum og tekstilmuseum

• Besøk til gallerier, kunstnere og handverkere
• Besøk hos strikkedamer med demonstrasjon og utstilling
• Leder av Sommerakademiet Karin Flatøy Svarstad er reiseleder og turguide
• Besøk til strikke produsenter
• Tur til sydspissen og klippen og fyret Sumburgh Head for å se fyret og lundefugler
• Overnatting i dobbeltrom, tillegg for enkeltrom. (Begrenset antall enkeltrom)
• De fleste måltider er inkludert. Se eget dagsprogram for turen, leveres ved oppmøte på Flesland
• Mulighet for å stille ut vev, strikke og hekle produkter du selv har laget

Målgruppe for kurset:
Alle som ønsker å bli med på kultur og strikketur til Shetland

Vis flere tilsvarende kurs: