Vi tilbyr NF Metodeseminar bre er for Breinstruktør 1 og Breførere som ønsker å komme opp på nivå 2, og de som ønsker å bli bedre på redning på bre. Seminaret skal gi deltakerne dypere innblikk i og forståelse av metoder for ferdsel på bre og breredning og evne til å beherske og vurdere disse.
Innhold:
Deltakeren skal i løpet av seminaret vise ferdigheter når det gjelder videregående kameratredning og alpin fjellredningstjeneste på bre. Deltakeren skal også vise solid egenferdighet på breen. Seminaret skal ta opp spesielle hensyn ved ulykker, samt gi en innføring i den alpine fjellredningstjenesten.
Temaer for metodeseminar bre
• Varsling og organisering ved en ulykke
• Helhetlig og balansert redningstjeneste, den organiserte redningstjenesten og hvordan en redningsaksjon organiseres og gjennomføres
• Valg av område for redningsøvelser
• Repetisjon av grunnleggende kameratredningsteknikker
• Improvisasjon ved vanskelig adkomst – teknikker for opphenting fra smale bresprekker
• Utstyr og teknikk brukt av den organiserte redningstjenesten under heising, firing, transport og sikring av båre samt tilkomst og evakuering i trange sprekker
• Søk i sprekkområder og samband
• Opptreden ved ulykker på kurs eller under føring
• Hensyn til natur ved en eventuell ulykkeshendelse
• Førstehjelp med spesiell vekt på medisinske risikofaktorer under breferdsel