Drammen og Opland Husflidsforening

Drammen og Opland Husflidsforening har mange aktiviteter de fleste dagene i uka og i helgene. Foreningen har mange vever både for vevekurs og for ring uten lærer. Ofte foregår det flere aktiviteter samtidig. Det er her vi har alle våre møter, kurs og andre sammenkomster. En viktig satsing for foreningen er Ung Husflid der barn og unge kan lære ulike håndverk og teknikker og skape noe sammen. Utenom kurs og temamøter har vi studieringer uten lærer. Vi er også med på noen av Drammens Museums arrangementer i løpet av året. Vi sitter på Friluftsmuseet på Spiralen om sommeren (fastsatte søndager) og vever i Vikerbygningen, hvor vi har satt opp to vever. Her kan alle som har lyst til å prøve få anledning til det. Foreningen utgir medlemsbladet Rokkehjulet to ganger i året - høst og vår.


2- skinnfell

Lær å lage skinnfell. Kursleder vil være behjelpelig med bestilling av skinn og det må gjøres i god tid før kurset ( gjerne september Ved behov vil det også settes av tid til ferdig sying/ trykking av fell i slutten av nov.

Sted Dato Varighet Pris
Drammen Drammen 01.11.2025 01.11.2025 Fra1.800 kr  

Flettebelte av lær

Lær å lage flettebelte av lær. På dette kurset vil du lære prinsippene bak å lage et ensfarget flettet lærbelte gjennom å flette et 6-snors belte (ca 3 cm). Jon Petter viser vei, og sammen kommer vi i mål med et flott belte med enkel spenne, festet med et lærstykke.

Sted Dato Varighet Pris
Drammen Drammen 22.11.2025 22.11.2025 Fra 540 kr  

Pilfletting av egen kurv

Vi tilbyr kurs i Pilfletting av egen kurv. Kurslærer skriver: Du skal flette en klassisk , rund kurv. Du starter med å flette en bunn, deretter setter du i sidestag, før du kan velge blant ulik sideflett. Avslutter med å legge ned kant og setter på hank.

Sted Dato Varighet Pris
Drammen Drammen 17.10.2025 17.10.2025 Fra 1.440 kr