Spikking er en aktivitet det er enkelt å komme i gang med, som krever lite utstyr, og som du lett kan ta med deg. Du kan like gjerne spikke hjemme som ved turbålet eller i parken. Med spikking er det kort vei fra emne til ferdig produkt.
Innhold:
Man kan spikke noe ut av det meste. Det kreves ingen forkunnskaper innen spikking eller annet håndtverk for å melde seg på. Oppgaver legges opp slik at deltagerne først lærer litt grunnleggende teknikker før vi går videre med mer avanserte ting. Etter hvert kommer vi til å fokusere på å spikke figurer, små gnomer, fugler, fuglehoder og en sløyfe..
Eksempel på hvordan et læringsløp legges opp:
Du kan like gjerne spikke hjemme som ved turbålet eller i parken. Med spikking er det kort vei fra emne til ferdig produkt.
• lage lærstropp til polering
• Enkel smørkniv
• Fuglehode
• Gnom
• Sløyfe
Vi sitter i ring og jobber med de samme oppgavene.
Ett prosjekt tar vanligvis en kveld å lage.
I tillegg til oppgavene vil vi komme innom temaer som:
• Nødvendig utstyr
• Vedlikehold, sliping og bryning av verktøy
• Etterbehandling av tre
• Skaffe tre
• Forskjellige tresorter og spikking.
Dersom deltagerne har eget utstyr de ønsker å benytte er de velkomne til det men vi stiller med materialer og det som trengs av utstyr: kniver, øks, sag, plaster, m.m. Kaffe og snacks er inkludert i kursavgiften. Vanlige emner er inkludert i kursavgiften. Spesielle emner kan kjøpes etter behov men dette er ikke nødvendig.
Kursholder: Jørgen Bølling
Målgruppe:
For alle som ønsker å lære spikking