Nestorseminaret 2026 • Journalistikkens makt



Kursarrangør: Nestor
Sted: Vestfold, Stokke
Vestfold
Kursadresse: Melsomvikveien 79, 3159 Melsomvik (kart)
Type:Åpent kurs / gruppeundervisning
Undervisningstid:
dag 1 kl. 10:00 - 18:00
dag 2 kl. 09:00 - 12:00
Varighet: 2 dager
Pris: ingen kursavgift
Neste kurs: 02.02.2026 | Vis alle kursdatoer

Journalistikkens makt og den digitale offentligheten i urolige tider

Medieutviklingen er kjennetegnet av et økende mangfold av aktører som produserer og distribuerer innhold. Det har ført til store debatter om hvem som får sette agendaen i den digitale offentligheten og hva slags informasjon vi kan stole på. På årets Nestorseminar går vi i dybden på sentrale spørsmål knyttet til de redaksjonelle medienes funksjoner, strukturer og utfordringer i en tid preget av dramatiske geopolitiske og teknologiske endringer. Vi spør: Hva kjennetegner den digitale offentligheten? Hvordan foregår kampen om sannheten? Og hvordan kan journalistikken forsvare sin legitimitet og autoritet som formidler av informasjon og nyheter?


Foredragsholdere:

Karoline Andrea Ihlebæk, (kursleder) Prof. i journalistikk v/OsloMet. Hun er styreleder for
forskningsgruppen Politisk kommunikasjon (POLKOM) ved UiO og tilknyttet forskningssenteret Senter for ekstremismeforskning (C-REX, UiO). Ihlebæk forsker på temaer som journalistikk, alternative medier, publikumsdeltakelse, plattformmakt og mediepolitikk. Tilknyttet flere norske og internasjonale forskningsprosjekter, deriblant Digital Journalism Research Group.



Kristin Skare Orgeret Prof. i journalistikk v/OsloMet. Orgeret er en ledende forsker innen journalistikk og mediers rolle i krig og konflikt og har markert seg internasjonalt med studier av demokratiseringsprosesser i Afrika og Asia med særlig vekt på forholdet mellom medier, makt og politikk. Medleder i forskningsgruppen MEKK - Medier i Krig og Konflikt - som
arrangerer årlige internasjonale Safety of Journalist-konferanser.

Dagsprogram
Påmelding
Nestorseminaret
Nestorseminaret 2026
Nestorseminaret 2026
Nestorseminaret 2026
Program:
(Program med forbehold om endringer og tilstrekkelig antall deltagere)



Mandag 2. februar

Det er stor enighet om at demokratiet er avhengig av en uavhengig presse og et rikt informasjonstilbud som skal sikre borgere kunnskap og innsikt om viktige hendelser i samfunnet. De redaksjonelle mediene skal sette et kritisk søkelys på makten og formidle saker på en troverdig og sannferdig måte. Første dag setter vi søkelys på hva som kjennetegner det norske mediesystemet og hvordan det påvirkes av sentrale tendenser i medieutviklingen? Vi spør: Hva kjennetegner det norske mediesystemet som skal sikre journalistikken autonomi og uavhengighet?
Hva utgjør journalistikkens kjerne og hvordan utfordres journalistikkens grenser av nye medieaktører som influensere, alternative medier og podcaster? Hva har endringer i mediebildet å si for den journalistikken og for medienes autoritet og makt?



Tirsdag 3. februar

«Sannheten er krigens første offer», hevder et sitat fra antikkens Hellas. I krig og konflikt er spredning av desinformasjon og propaganda utbredt og journalister utsettes for stadig større fare når de dekker kritiske hendelser. Andre dag setter vi søkelys på kampen om sannheten og forskning på desinformasjon, propaganda og falske nyheter i en digital offentlighet. Hvem står bak desinformasjon og hva slags effekter kan spredningen av desinformasjon ha på individ- og samfunnsnivå? Deretter retter vi fokuset på kampen om sannheten under konflikter og krig, og hva som kjennetegner journalistikken og journalistenes sikkerhet under slike vilkår.


Prisinfo: Vi ønsker at Nestorseminaret skal være en møteplass hvor alle kan delta og seminaret er uten kursavgift. Som dagdeltaker kan du bestille lunsjbuffet mandag til kr 295,- og som bodeltaker kan du bestille overnatting med lunsj, middag og frokost til kr 1265,- pr person. FÅ PLASSER IGJEN!