Aperitiff - åpningen av kvelden og måltidet kan romme mye, men det er fint hvis man serverer en tørr musserende vin, enten det er Champagne, Cava eller Cremant de Bourgogne. Videre er en tørr Sherry ikke å forakte, enten en Fino eller en Manzanilla, særlig hvis man serverer noe salt mat ved siden av.
Det kan også være deilig med ett glass tørr, litt enkel og rettfrem vin, de beste vinene kan man heller spare til middagen.
Til forretter av skjell og skalldyr er det alltid godt med et glass vin som er tørr og frisk, eksempelvis vin fra Chablis, Loire i Frankrike eller en vin på druen Sauvignon Blanc fra Sør-Amerika. Serverer man hummer som er nokså kraftig eller kamskjell, som begge har mye sødme i seg kan man godt gå ett trinn videre og servere en god hvit burgunder. Serverer vi laks, enten røkt eller gravet er det flott hvis vi velger en vin som er fyldig, det kan være en god Riesling fra Alsace eller en stor Grûner Veltliner fra Østerrike, det vi trenger er en fyldig vin med god syre. Serverer vi et koldtbord er det fint om man velger lette hvitviner fra Nord-Italia, en Soave fra Veneto, For røde viner, gjerne viner som ikke har så mye garvesyre eller tanniner og som er litt saftige, det kan være en frisk Valpolicella, en myk
Barbera, eller en lett rød burgunder.
For hovedretter er det et par ting å tenke på, er det rike litt fete sauser og kjøttet er marmorert er det godt med litt kraftige viner med gode tanniner som renser flott opp.
Dette finner vi mange steder bl.a. i Syd-Rhône noen eksempler er viner fra druen Cabernet Sauvignon, Nebbiolo eller Aglianico.
Til alle sesongens viltretter bør vi tenke på at kjøttet er ganske magert, smaksrikt og sødmefylt. Tilbehøret vi velger er gjerne noen deilige sauser, ofte laget på fløte. Derfor vil vi ha litt kraftige og
smaksrike viner med en del tanniner. For de letteste viltrettene kan man gå til Burgund. Til reinsdyr kan vi bruke viner fra enten Piemonte i Italia eller fra Rhône i Frankrike. Så har vi ryper, det mest aromatiske viltkjøttet av alle, klassisk sett så er det her vi skal gå høyt opp nord i Rhône, men dette koster. Alternativ kan være viner på samme drue, nemlig Syrah fra Languedoc-Roussillion eller fra Argentina.
Ost og vin er deilig sammen, men tradisjonen her til lands er å drikke rødvin til. Da gjerne å fortsette med den samme vinen som man har drukket til hovedretten. Et valg kan være en hvitvin med restsødme og en bra syre. Dette for at syren i vinen renser opp i munnen og man bedre får frem smaken av osten ved å drikke nettopp hvitvin.
Her kommer noen klassiske eksempler.
Chevre og Sancerre eller vin på Sauvignon Blanc.
Roquefort og blåmuggost: Sautern eller gjerne en Berenauslese fra Tyskland eller Østerrike.
Gorgonzola: Amarone eller en rik Ripasso.
Men vil man servere en vin til flere oster vil jeg nå anbefale en hvit vin på druen Riesling med en del restsødme.
Desserter
For avslutningen av måltidet, det viktige er at vinen er søtere, eller like søt som selve desserten. Dette fordi at sødmen i maten får vinen til å føles tørrere enn den er.
Serverer man i tillegg is eller sorbet vil munnen bli nedkjølt og vi får mindre glede av den deilige søte vinen. En fallgruve er portvin sammen med retter av egg og fløte, som Creme Brulèe eller Creme Catalan, her kan vi oppfatte at vinen vil smake metallisk!
Et par tips her
Multer og Tokaji Aszù, gjerne 5 puttonyos.
Friske frukter og bær, Moscato dÀsti fra Piemonte i Italia.
Creme Brulèe og Berenauslese
Sjokoladedesserter, jo mørkere og mer bittert, desto kinkigere med vin, men en Mas Amiel eller Banyuls fra Syd-Frankrike kan fungere, en deilig Recioto di Valpolicella kan også hamle opp med
disse krevende og deilige smaker.
Valgene er alltid mange, og det er mange veier å gå!
Å servere vin til rett temperatur er ikke så lett, men det er bedre å la vinen være litt for kald enn for varm til å begynne med. Vinen vil fort stige noen grader i et rom fylt med mennesker og dermed får man med seg hele utviklingen av vinen. Dette kan være veldig spennende synes jeg.
Noen tips om serveringstemperaturer
for vin.
• Musserende viner 6–8 C°
• Lette hvitviner 8–11 C°
• Kraftige hvitviner 12–14 C°
• Lette rødviner 10–16 C°
• Kraftige rødviner 12–18 C°